I understand your concerns. Based on everything I have read and experienced there really doesn't seem to be any long term ill effects. It boils down to $$ for me. I was spending about $30 a month for the pre-made stuff. It probably costs me about 50 cents a month using the DIY recipe. It does take about 30 minutes once a month to make batch but thats about it.